Zdrowie

Udar słoneczny – na czym polega i jak się chronić

Udar słoneczny – na czym polega i jak się chronić

Przez wiele miesięcy czekamy na nadejście lata, a wraz z nim słonecznych ciepłych dni. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się tragicznie. Udar słoneczny, zwany też porażeniem cieplnym, to stan zagrażający życiu, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób się przed nich uchronić.

Udar słoneczny – na czym polega?

Udar słoneczny - na czym polega i jak się chronić - lekin.pl

Do udaru cieplnego dochodzi w wyniku zbyt dużej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Dotyczy to zwłaszcza miejscowego działania słońca na głowę. Dochodzi wtedy do przegrzania organizmu, który nie może sobie poradzi z oddawaniem nadmiaru ciepła, a także do przekrwienia opon mózgowych. Porażenie cieplne to najgorszy z możliwych skutków przegrzania. Jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu, dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia objawów. Do chorego koniecznie trzeba wezwać karetkę, a w oczekiwaniu na jej przyjazd próbować schłodzić ciało poprzez polewanie wodą o temperaturze ok. 15 stopni (nie chłodniejszą, a tym bardziej nie lodem – mogłoby to doprowadzić do szoku termicznego).

Jakie objawy świadczą o przegrzaniu?

Udar słoneczny - na czym polega i jak się chronić - lekin.pl

Jednym z pierwszych objawów, jakie odczuwa chory, jest niezwykle silny ból głowy. W dalszej kolejności może dojść do wystąpienia wymiotów, sztywnienia mięśni, zaburzeń koncentracji, a nawet utraty świadomości. Już lekkie przegrzanie organizmu może objawiać się zawrotami głowy, omdleniami czy nadmiernym poceniem. Temperatura ciała u osoby dotkniętej udarem wzrasta do 40 stopni, a skóra staje się czerwona i sucha. Żadnego z symptomów nie wolno ignorować i przy zauważeniu ich u siebie lub kogoś innego, należy natychmiast wezwać pomoc. Nawet jeśli nie dotyczą Cię wymienione objawy, ale po ciepłym dniu spędzonym na dworze czujesz się gorzej, niż zwykle, warto skonsultować się z lekarzem, nawet w postaci odbycia konsultacji online.

Chroń przed udarem siebie i swoich bliskich

Udar słoneczny - na czym polega i jak się chronić - lekin.pl

W przypadku udaru słonecznego ogromne znaczenie ma profilaktyka. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, aby uchronić się przed tym groźnym stanem. Przede wszystkim, w gorące dni warto ograniczyć przebywanie na dworze, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (między 11 a 15). W miarę możliwości zaleca się przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i ubieranie luźnej odzieży w jasnych kolorach. Konieczne jest też przyjmowanie dużej ilości płynów. Wychodząc na słońce, pamiętaj też o ochronie głowy. Zakrycie jej czapką, kapeluszem lub chustką zmniejsza ryzyko przegrzania mózgu. Powinni o tym szczególnie pamiętać m.in. ratownicy na kąpieliskach czy osoby pracujące w polu, które ze względów zawodowych spędzają na dworze wiele godzin.

Share this post

About the author

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *