Medycyna

Metody antykoncepcji – jakie znamy i którą wybrać?

Metody antykoncepcji – jakie znamy i którą wybrać?

Antykoncepcja to zabezpieczenia stosowane w celu zapobiegania zajściu w nieplanowaną ciążę. Służą świadomemu planowaniu rodziny i pozwalają czerpać więcej radości z życia seksualnego. Jakie metody antykoncepcji są obecnie znane i czy można uznać jedną za najwłaściwszą? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim poradniku.

Metody antykoncepcji – jakie wyróżniamy?

Antykoncepcja towarzyszy ludzkości od starożytności. Dziś na szczęście nikt nie stosuje już prezerwatyw z jagnięcych jelit, za to mamy do wyboru wiele różnych rodzajów bezpiecznych dla zdrowia metod. Możemy podzielić antykoncepcję na:

  • Naturalną
  • Chemiczną
  • Mechaniczną
  • Hormonalną

Wszystkie one ma swoją wady i zalety, a także swoich zwolenników i przeciwników. Decyzję o wyborze konkretnego środka każdy powinien podjąć samodzielnie, analizując z czym wiąże się stosowanie każdego z nich.

Metody naturalne

Tzw. naturalne planowanie rodziny polega na obserwacji swojego organizmu i na podstawie objawów takich jak temperatura czy ilość śluzu szyjkowego określeniu fazy cyklu miesiączkowego. Są to metody praktycznie darmowe (jedyny koszt to termometr) i dostępne dla każdego. Niestety ich stosowanie wymaga bardzo dobrej znajomości swojego ciała, prowadzenia w miarę regularnego trybu życia oraz najlepiej regularnego miesiączkowania. Podróż czy choroba mogą rozregulować cykl, w tym opóźnić owulację, a wtedy metoda może okazać się nieskuteczna.

Metody antykoncepcji - jakie znamy i którą wybrać - lekin.pl

Metody chemiczne

Są to preparaty zawierające środki plemnikobójcze, które dodatkowo zmieniają PH pochwy oraz zagęszczają śluz szyjkowy. Mogą mieć postać globulek, żelów, kremów czy pianek. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że preparaty te są wydawane bez recepty i stosunkowo tanie. Należy jednak zaaplikować je tuż przed stosunkiem, co może negatywnie wpływać na nastrój partnerów. Nie każda kobieta czuje się też komfortowo z odczuciami, które mogą wynikać z aplikacji globulki oraz uwalniania się preparatu.

Metody mechaniczne

Metody antykoncepcji - jakie znamy i którą wybrać - lekin.pl

Metody mechaniczne to przede wszystkim prezerwatywy. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się również kapturki antykoncepcyjne dla kobiet, jednak ich popularność jest niewielka, a komfort stosowania znikomy. Prezerwatywy stanowią mechaniczną barierę dla plemników, coraz więcej z nich dla zwiększenia skuteczności zostaje dodatkowo pokryta środkiem plemnikobójczym. Są dostępne bez recepty i sprzedawane nie tylko w aptekach, ale również w sklepach i kioskach. Niestety wskaźnik Pearla w ich przypadku wynosi aż 14, nie jest to więc zbyt skuteczna metoda.

Metody hormonalne

Antykoncepcja hormonalna uznawana jest za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne, choć dostępne są również zastrzyk, implant, plaster oraz wkładka domaciczna. Zawierają one syntetyczne hormony płciowe, które wpływają na cykl miesięczny kobiety poprzez zahamowanie owulacji. Preparaty hormonalne wydawane są na receptę, dlatego jeśli chcesz zacząć ich używać, musisz poprosić lekarza o receptę online. Indeks Pearla wynosi jednak w ich przypadku zaledwie 0,54, warto więc poważnie rozważyć tę metodę zapobiegania nieplanowanym ciążom.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *