Medycyna

Recepta online, e-zwolnienie, skierowanie elektroniczne – czym są? 

Recepta online, e-zwolnienie, skierowanie elektroniczne – czym są? 

Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej to sprawa, która leży na sercu wszystkim Polakom. Wśród podejmowanych w tym celu działań można wymienić stopniowe zwiększanie limitu do specjalistów czy postępującą cyfryzację dokumentacji medycznej. To ostatnie zaowocowało wprowadzeniem takich instytucji jak recepta online czy e-zwolnienie. Czym dokładnie są te rzeczy? Jak zacząć z nich korzystać? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury artykuły.

Recepta online – nowoczesna recepta przez Internet 

Recepta online zasługuje na szczególne miejsce w tym artykule. To chyba najpopularniejszy z trzech omawianych tu dokumentów, które zyskały formę elektroniczną. Recepta online czy też e-recepta to więc nic innego, jak recepta na leki wystawiana przez Internet. Nie ma ona fizycznej formy papierowego dokumentu, a jedynie zapisu w systemie elektronicznym. Dostęp do nich zapewnia zalogowanie się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Receptę taką można więc zarówno wystawić, jak i odebrać bez fizycznej obecności pacjenta w gabinecie lekarskim. Wystarczy tu teleporada lub skorzystanie z przychodni online. Wszystko to może odbyć się bez wychodzenia z domu i zupełnie bezdotykowo.

Recepta online, e-zwolnienie, skierowanie elektroniczne-czym są-lekin.pl

E-zwolnienie – rewolucja w uzyskaniu L4

1 grudnia 2018 roku definitywnie pożegnaliśmy papierowe zwolnienia lekarskie. Od tego czasu taki dokument, potocznie (choć nieaktualnie) nazywany L4, wystawiany jest wyłącznie elektronicznie. Zasady przyznawania zwolnień pozostały bez zmian. Wciąż należą się one tym pacjentom, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie świadczyć pracy. Zwolnienie elektroniczne, podobnie jak recepta online, nie ma jednak formy papierowej, a pozostaje dokumentem cyfrowym. Co istotne, jest on automatycznie przesyłany na profil Platformy Usług Elektronicznych ZUS płatnika składek. Pacjent nie musi więc już pamiętać o dostarczeniu dokumentu samodzielnie do pracodawcy (lub ZUS w przypadku przedsiębiorców) w ciągu 7 dni. W okresie pandemii upowszechniło się też wystawianie e-ZLA podczas teleporady. Wyeliminowało to konieczność stawiania się przeziębionych osób w przychodniach i dalszego rozprzestrzeniania przez nich wirusów.

Recepta online, e-zwolnienie, skierowanie elektroniczne-czym są-lekin.pl

Skierowanie elektroniczne – czy działa jak recepta online?

E-skierowanie to kolejny dokument elektroniczny działający na podobnej zasadzie jak recepta online czy e-ZLA. Jest to wystawiany przez lekarza w systemie informatycznym odpowiednik skierowania papierowego. Pacjent, gdy pojawia się konieczność skierowania go do poradni specjalistycznej, otrzymuje SMS-em czterocyfrowy kod. Nie musi już martwić się dostarczeniem oryginału skierowania do placówki. Wystarczy, że poda ten kod wraz ze swoim PESELem przy rejestrowaniu się do poradni. Takie skierowanie może być zarejestrowane tylko w jednej placówce. Dzięki niemu zniknie więc problem tworzenia sztucznych kolejek pacjentów zapisanych do kilku placówek. Wprowadzenie takich dokumentów, jak e-skierowanie, zwolnienie elektroniczne i recepta online choć częściowo usprawni więc skomplikowany system korzystania z usług publicznej opieki zdrowotnej.

Share this post

About the author

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *