Suplementy diety

Niedobór witaminy D. Jakie daje objawy?

Niedobór witaminy D. Jakie daje objawy?

Witaminy to związki organiczne, których odpowiedni poziom w organizmie umożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Jedną z nich jest witamina D. Jej synteza zachodzi przez skórę pod wpływem działania promieni słonecznych, klimat jaki panuje w Polsce, nie sprzyja jednak temu zjawisku. W jaki inny sposób uzupełnić poziom witaminy D i skąd wiadomo, że jej nam brakuje? Wyjaśniamy!

Witamina D – dlaczego jest tak ważna?

Witaminy należą do grupy organicznych związków chemicznych. Mają różną budowę, jednak łączy je to, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Ważna jednak jest ich odpowiednia ilość w organizmie. Gdy witamin jest za dużo lub za mało, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. W przypadku witaminy D funkcja, którą spełnia to regulacja metabolizmu wapnia i fosforu. Prowadzone są też badania nad związkiem poziomu witaminy D z rozwojem niektórych chorób, w tym nowotworów. Wszystkie witaminy to związki egzogenne. Oznacza to, że organizm nie wytwarza ich sam lub też nie syntetyzuje w wystarczającej ilości. Witaminy muszą więc być do organizmu dostarczane. W przypadku witaminy D powstaje ona pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne, dlatego bywa nazywana witaminą słońca.

Objawy niedoboru witaminy D

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Liczba słonecznych dni w roku jest więc ograniczona. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza zimą, gdy słońce szybko zachodzi, a pogoda zmienia się na szarą i deszczową. Mieszkańcy naszego kraju są więc mocno narażeni na niedobór tego cennego składnika. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 90% populacji! O tym, że poziom witaminy D w organizmie nie utrzymuje się na wystarczającym poziomie, daje nam znać pogorszenie samopoczucia. Objawy, które możemy wtedy odczuwać, to m.in.:

  • Pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
  • Częstsze bóle i złamania kości
  • Osłabienie i apatia
  • Problemy z zębami i dziąsłami
  • Obniżenie odporności i zwiększona podatność na infekcje

U małych dzieci niedobór witaminy D objawia się spowolnieniem wzrostu, wolnym zrastaniem ciemiączka i krzywicą kości.

Jak uzupełnić poziom witaminy D?

W przypadku niedoborów witamin trzeba dostarczyć je do organizmu z zewnątrz. Mogą być spożywane wraz z pożywieniem lub przyjmowane w postaci preparatów aptecznych. Należy jednak pamiętać, że również nadmiar witamin jest groźny dla zdrowia. Przed rozpoczęciem suplementacji warto zbadać poziom witaminy D we krwi. W celu interpretacji wyników oraz dobrania najbezpieczniejszego preparatu dobrze jest udać się do lekarza. Nawet szybka konsultacja online rozwieje wszystkie wątpliwości i stanie się pierwszym krokiem do pokonania niedoboru witaminy D.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *