Zdrowie

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny, leczenie

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny, leczenie

Astma oskrzelowa może dotyczyć już nawet co trzeciego Polaka. Dane te nie są optymistyczne, nie wydaje się jednak, żeby trend ten miał ulec odwróceniu. Jak więc dokładnie objawia się astma zwana też dychawicą oskrzelową? Jak wygląda diagnostyka, a w późniejszym etapie również samo leczenie tej choroby? Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby w razie czego wiedzieć, jak z astmą walczyć!

Na czym polega astma oskrzelowa?

Astma należy do grupy chorób przewlekłych. U chorego oskrzela znajdują się w ciągłym stanie zapalnym, co prowadzi do występowania ich niekontrolowanego skurczu. Zwężenie oskrzeli powoduje problemy z przepływem powietrza, a to z kolei sprawia, że pacjenci odczuwają szereg nieprzyjemnych objawów. Należą do nich m.in. świszczący oddech, męczący kaszel oraz uczucie duszącego ucisku w klatce piersiowej. Objawy te mogą mieć różne nasilenie i czasami przyjmują naprawdę groźną dla pacjenta formę.

Zaostrzenia choroby nazywane są napadami lub atakami. Mogą występować z różną częstotliwością i zdarzać się zarówno kilka razy na dobę, jak i raz w miesiącu, a niektóre czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy) wpływają na pogorszenie sytuacji. Astma zazwyczaj rozwija się jako powikłanie nieleczonej alergii i może pojawić się zarówno w dzieciństwie, jak i dopiero w wieku dorosłym.

Jak diagnozować i leczyć astmę?

W celu poddania się diagnostyce najlepiej wybrać się do lekarza pulmonologa. Specjalista ten przeprowadzi wywiad, osłucha pacjenta stetoskopem, a także zleci przeprowadzenie bardzo ważnego badania, jakim jest spirometria. Pozwala ona sprawdzić pojemność płuc i przepływ powietrza w oskrzelach. Jest to więc jedno z podstawowych badań pozwalających rozpoznać astmę. Następnie lekarz dobierze stosowne leczenie.

Astma jest wprawdzie chorobą przewlekłą, ale aby stan pacjenta się nie pogarszał i by poprawić jego komfort życia, należy kontrolować jego stan za pomocą leków. Są to przede wszystkim preparaty rozszerzające oskrzela, dostępne wyłącznie na receptę online. Stosowane są również preparaty przeciwzapalne mające złagodzić stan zapalny na oskrzelach. W czasie napadów duszności korzysta się natomiast z doraźnych, szybko rozszerzających oskrzela specyfików. U pacjentów, którzy stosują się do zaleceń lekarzy i codziennie stosują przepisane im leki, możliwy jest do uzyskania właściciele bezobjawowy przebieg choroby. Warto więc przy zauważenie u siebie wspomnianych symptomów nie ignorować ich, ale wybrać się do specjalisty w celu diagnostyki i leczenia.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *