Leki na receptę

Recepta online a Internetowe Konto Pacjenta

Recepta online a Internetowe Konto Pacjenta

Już od kilku lat widać tendencję do umożliwiania załatwiania ważnych spraw przez Internet. Zaczyna to dotyczyć także kwestii zdrowotnych. Przykładami tego są recepta online, e-zwolnienie czy e-skierowanie. Nie można też pominąć dużego rządowego serwisu Internetowe Konto Pacjenta. Czym dokładnie ono jest? I jaki jest jego związek z receptą elektroniczną? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Internetowe Konto Pacjenta – co to takiego?

Na pewno spotkałeś się z nazwą Internetowe Konto Pacjenta lub przynajmniej ze skrótem IKP. Jest to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Co ważne, na serwisie tym nie trzeba się rejestrować. Każdy obywatel, także dzieci, ma założony profil, na który może po prostu się zalogować. Aby to zrobić, trzeba jednak posiadać Profil Zaufany. Na IKP znajdziesz wszystkie informacje dotyczące swojego ubezpieczenia zdrowotnego oraz historii leczenia. Co więcej, to właśnie tam możesz zapisać się na szczepienie przeciw Covid oraz sprawdzić, czy widnieje tam nowe skierowanie lub recepta online. Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta zyskujesz dostęp do wielu udogodnień, które eliminują konieczność tak częstych osobistych wizyt w przychodni.

Internetowe Konto Pacjenta a recepta online 

Internetowe Konto Pacjenta to miejsce, w którym przechowywane są Twoje e-recepty. Są to dokumenty elektroniczne, które umożliwiają wykupienie przepisanych przez lekarza preparatów. IKP to miejsce, gdzie znajdziesz też kod potrzebny do ich realizacji, ale nie tylko. Będą tam również dokładne nazwy leków czy schemat dawkowania. Co więcej, na IKP masz dostęp nie tylko do aktualnych recept. Znajdziesz tam również archiwalne dokumenty do 5 lat wstecz. Wgląd w receptę przydaje się w różnych sytuacjach. Może się okazać, że przez pomyłkę usunąłeś SMS i nie masz już 4-cyfrowego kodu. Być może też w aptece nie mieli wszystkich leków i chcesz przypomnieć sobie, jakich preparatów musisz jeszcze poszukać. Jeśli natomiast wolisz wersję papierową, bez problemu pobierzesz plik PDF do wydrukowania.

Recepta online a Internetowe Konto Pacjenta-lekin.pl

Recepta online i nie tylko. Co jeszcze znajdziesz na IKP? 

Na Internetowym Koncie Pacjenta załatwisz wiele spraw związanych ze zdrowiem. Oprócz recept elektronicznych są tam przechowywane też e-skierowania czy e-zwolnienia. Zawsze, gdy korzystasz z przychodni online potwierdzenia, że faktycznie prawidłowo zrealizowano Twoją usługę, powinieneś szukać na IKP. Co więcej, rząd tworząc aplikację, przewidział też trudności osób starszych z posługiwaniem się Internetem. Mogą oni upoważnić swojego opiekuna do wglądu w serwis, w tym do odbierania recept elektronicznych.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *