Zdrowie

Jak przygotować organizm do ciąży? Praktyczne porady

Jak przygotować organizm do ciąży? Praktyczne porady

Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny to dopiero pierwszy krok na drodze do wymarzonego rodzicielstwa. Jeszcze zanim rozpoczniesz starania o dziecko, warto, byś przygotowała swój organizm do wysiłku, jakim jest wielomiesięczne noszenie w sobie nowego życia. Zapraszamy do lektury wpisu, z którego dowiesz się, jak przygotować organizm do ciąży.

Zdrowy styl życia – pierwszy krok w przygotowaniu do ciąży 

Moment przygotowania do świadomego macierzyństwa to idealny czas na wprowadzenie zdrowych nawyków. Otyłość, nałogi czy też ogólny zły stan organizmu może utrudniać zajście w ciążę i późniejsze jej utrzymanie. Należy więc zadbać o dietę, zrezygnować z używek, a także pomyśleć o wysiłku fizycznym. Niekoniecznie chodzi o forsowne treningi – raczej o lekkie ćwiczenia, na przykład jogę. Co ważne, w większości przypadków ćwiczenia można kontynuować przez całą ciążę, co później ułatwia szybkie zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Jak przygotować organizm do ciąży-ćwiczenia-lekin.pl

Jak przygotować organizm do ciąży? Badania

Bardzo dobrze, gdy przygotowania do ciąży przebiegają pod okiem lekarza. Zapewne wspomni on o konieczności wykonania podstawowych badań. Pozwolą one sprawdzić ogólny stan zdrowia i wskażą na ewentualne trudności z zajściem w ciążę, którym będzie można zawczasu zapobiec. Absolutną podstawą są badania krwi. Oprócz morfologii i OB warto zbadać również hormony tarczycy. Choroby tego organu stosunkowo często utrudniają poczęcie dziecka. Kolejne badania, jakie powinnaś wykonać, to USG piersi oraz narządów rodnych.

Jak przygotować organizm do ciąży Praktyczne porady-lekin.pl

Dość nieoczywistą, ale ważną kwestią jest też… kontrola stomatologiczna. Nieleczona próchnica może bowiem spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Jest to też choroba dziedziczna, a więc możesz przekazać ją swojemu przyszłemu dziecku.

Suplementy, które warto brać jeszcze przed ciążą

Na rynku istnieje wiele suplementów dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przyszła mama powinna jednak zacząć dostarczać pewne składniki do swojego organizmu nawet pół roku przed planowaną ciążą. Bardzo ważny jest oczywiście kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu.

Jak przygotować organizm do ciąży Praktyczne porady-lekin.pl

Inne ważne składniki to żelazo, magnez, witamina D3 oraz kwasy tłuszczowe DHA. Jeśli bierzesz jakiekolwiek inne leki, nie powinnaś odstawiać ich bez konsultacji z lekarzem. Możesz skontaktować się z nim telefonicznie, w razie potrzeby otrzymując podczas takiej teleporady receptę online. Wszelkie inne zalecenia z pewnością otrzymasz właśnie od swojego lekarza. Trzymanie się ich, jak i wprowadzanie w życie zdrowych nawyków pomoże Ci szybciej cieszyć się upragnionym macierzyństwem!

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *