Leki na receptę

Recepta online – zalety, za które ją pokochaliśmy

Recepta online – zalety, za które ją pokochaliśmy

Od niedawna dokumentem, który pozwala wykupić przepisane leki, jest tzw. recepta online. Choć początkowo mogła budzić zdziwienie i rodzić wątpliwości, dziś e-receptę doceniają i lekarze, i sami pacjenci. Jakie są zalety takiej formy dokumentu? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Recepta online – krótka charakterystyka 

Jeśli w przeciągu ostatnich kilku lat odwiedzałeś lekarza, zapewne wiesz, czym jest recepta online. Postaramy się jednak przypomnieć w kilku zdaniach jej definicję. E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Ma dokładnie taką samą funkcję, ale inną formę. Lekarz wystawia receptę w systemie komputerowym, a pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod odbioru. Realizacja (wykupienie leków) odbywa się poprzez przekazanie kodu wraz z numerem PESEL pacjenta w aptece.

Główne zalety e-recepty 

Recepta online szybko zyskała uznanie w oczach pacjentów i personelu medycznego. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że ma wiele cennych zalet. Oto kilka z nich:

  • E-receptę uzyskasz całkowicie bezdotykowo. Wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie z lekarzem lub wypełnisz formularz. Kod dostaniesz na telefon lub maila. Jest to więc bezpieczne nawet podczas pandemii.
Recepta online-zalety, za które ją pokochaliśmy-lekin.pl
  • Recepta online, dzięki temu, że może być wystawiona na odległość, nie wymaga wizyty w gabinecie. To nie tylko zmniejszenie ryzyka zarażenia koronawirusem. To również po prostu udogodnienie komunikacyjne. Jesteś osobą starszą? Osobą z niepełnosprawnością? Mieszkasz daleko od przychodni? Nie musisz wychodzić z domu, stać w korkach ani w kolejkach do lekarza. Jedyne, czego potrzebujesz, to internet lub telefon.
Recepta online-zalety, za które ją pokochaliśmy-lekin.pl
  • Recepta wypisana ręcznie czasem generowała różne problemy. Bywało, że farmaceucie ciężko było odczytać pismo lekarza. Zdarzało się też, że lekarz zrobił błąd w nazwie leku lub danych pacjenta. Niektórzy z przepracowania zapominali przybić pieczątki. Dziś o żadną z tych rzeczy nie trzeba się martwić. Pracownik apteki łatwo odczyta wszystkie niezbędne informacje na ekranie swojego komputera.
Recepta online-zalety, za które ją pokochaliśmy-lekin.pl
  • Recepty elektronicznej nie da się zgubić! Wiele osób właśnie to wymienia na pierwszym miejscu wśród jej plusów. Logując się na Internetowym Koncie Pacjenta, znajdziesz archiwalne recepty z okresu 5 lat wraz z opisem dawkowania. Nawet, gdy przez przypadek skasujesz SMS od lekarza, możesz w każdej chwili tam wejść i pobrać kod, który umożliwi Ci wykupienie recepty.

Czy recepta online ma jakieś wady? 

Patrząc na wspomniane aspekty używania recept online, trudno nie zgodzić się z tym, że są one bardzo wygodne. Trudno też szukać wad takiego rozwiązania. Faktycznie, na początku mogło ono budzić obawy wśród osób niekorzystających na co dzień z internetu. Mowa tu zwłaszcza o seniorach. Nadal jednak w przychodni dostają oni wydruk z kodem, który mogą pokazać w aptece, jak tradycyjną receptę. Okazuje się nawet, że wiele osób starszych docenią fakt, że nie muszą osobiście udawać się do lekarza, a także obawiać o zgubienie druczku. Nie miniemy się więc z prawdą, mówiąc, że recepta online to rozwiązanie (prawie) idealne!

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *