Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego i jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego i jak z nim walczyć?

Skóra to pierwsza bariera, która chroni organizm przed wnikaniem szkodliwych substancji. Nie u każdego jest ona jednak zbudowana tak, jak powinna i czasami jej funkcja ochronna nie działa wystarczająco dobrze. Może wtedy rozwinąć się przykra przypadłość, nazywana Atopowym zapaleniem skóry, na którą obecnie cierpi coraz większa część populacji. Jak objawia się ta choroba i przede wszystkim – czy można ją wyleczyć?

Po czym rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Tak zwana skóra atopowa jest zaczerwieniona, bardzo sucha i skłonna do rozwoju zakażeń bakteryjnych. Chory odczuwa z jej strony uporczywy świąd, który jest jednym z najbardziej przykrych objawów przypadłości. Zmiany chorobowe bardzo często zlokalizowane są w zgięciach łokci i kolan, a także na twarzy i szyi. Mogą jednak pojawić się również w innych miejscach na ciele. AZS uznaje się obecnie za chorobę przewlekłą, a także nawrotową. Oznacza to, że cierpi się na nią do końca życia, jednak zazwyczaj przez ten czas występują okresy złagodzenia i zaostrzenia. Atopowe zapalenie skóry występuje często razem z alergią i jest uznawane za jeden z elementów tzw. marszu alergicznego. U chorych, u których choroba ma podłoże alergiczne, zaostrzenia AZS są wywoływane przez kontakt z alergenami.

Atopowe zapalenie skóry - co to takiego i jak z nim walczyć-lekin.pl

Atopowe zapalenie skóry – jak powstaje?

Od wielu lat prowadzone są badania naukowe mające wyłonić przyczynę chorowania na AZS. Obecnie większość specjalistów zgodnie uznaje, że jest to choroba przekazywana genetycznie. Niektóre czynniki środowiskowe mogą jednak zaostrzać przebieg choroby. Skóra atopowa pozbawiona jest cennej warstwy lipidowej, przez co staje się łatwiej przepuszczalna dla wszelkich szkodliwych substancji. Zagrożeniem dla niej są więc zarówno zanieczyszczenia, jak i bakterie oraz wirusy. Każde zaostrzenia jest niezwykle nieprzyjemne dla pacjenta i obniża jego jakość życia. Nie tylko stanowi problem estetyczny, ale też powoduje nieprzyjemne uczucia swędzenia i pieczenia, co z kolei prowadzi do bezsenności czy powstawania przeczosów od ciągłego drapania.

Atopowe zapalenie skóry - co to takiego i jak z nim walczyć-lekin.pl

Czy AZS można wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry to co do zasady choroba przewlekła. Zdarza się, że pacjenci cierpią na nią tylko w dzieciństwie, a później z niej wyrastają. Nie jest to jednak regułą. O skórę atopową należy więc szczególnie dbać, stosując emolienty i chroniąc przed wpływem drażniących czynników. W okresach zaostrzenia mogą pomóc również maści ze sterydami, na które jednak wymagana jest recepta online. Działania te przynoszą znaczną ulgę i pozwalają pacjentom uwolnić się od przykrych symptomów, a co za tym idzie, odzyskać komfort i radość życia.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *