Zdrowie

Profilaktyka zdrowotna osób starszych – jak zadbać o zdrowie seniora?

Profilaktyka zdrowotna osób starszych – jak zadbać o zdrowie seniora?

Nie da się być wiecznie młodym, ale można sprawić, by starość przebiegała łagodniej. Profilaktyka zdrowotna seniora to ważna kwestia dla wszystkich osób starszych, ich rodzin, a także całego społeczeństwa. Czy wiesz, jak należycie dbać o zdrowie swoje lub swoich bliskich, będących w podeszłym wieku? Poznaj najważniejsze zasady.

Elementy zdrowego stylu życia – jakie warto wprowadzać w podeszłym wieku?

Postępująca utrata sprawności fizycznej i umysłowej jest zupełnie naturalna. Ludzki organizm zużywa się, czego efektem jest mniejsza ruchomość, obniżona odporność czy też pojawianie się zmarszczek i przebarwień na skórze. Na to, w jakim tempie ten proces będzie przebiegał, mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i nasze postępowanie. Dbanie o zdrowy styl życia pozwala nie tylko czuć się lepiej, ale też żyć dłużej. Seniorów warto więc zachęcać do:

  • Dbania o pożywną, zdrową i lekkostrawną dietę
  • Aktywności ruchowej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, chociażby w formie spacerowania 
  • Unikania używek 
  • Zadbania również o kondycję psychiczną, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, naukę obsługi komputera oraz kontakt z innymi osobami
Profilaktyka zdrowotna osób starszych-jak zadbać o zdrowie seniora-lekin.pl

Profilaktyka zdrowotna osób starszych – badania profilaktyczne i wczesna diagnostyka

Profilaktyka w dużej mierze kojarzy się nam wszystkim właśnie z regularnymi badaniami stanu zdrowia. Rzeczywiście, jest to bardzo ważny jej aspekt. Seniorzy powinni co najmniej raz na pół roku wykonać morfologię, a także sprawdzić poziom glukozy i cholesterolu. Do zestawu badań profilaktycznych warto dołączyć EKG, USG jamy brzusznej oraz badanie wzroku w kierunku zaćmy i jaskry. Kobiety powinny pamiętać o wizytach w gabinecie ginekologicznym, gdzie będą mogły zbadać piersi oraz zrobić cytologię. Nie mniej ważna jest trafna i odpowiednio wczesna diagnostyka ewentualnych schorzeń. Nawet osoby starsze mają szansę na pokonanie chorób lub zapobieganie pogorszeniu stanu zdrowia, jednak tylko wtedy, gdy odpowiednio wcześnie wdroży się stosowne leczenie.

Profilaktyka zdrowotna osób starszych-jak zadbać o zdrowie seniora-lekin.pl

Opieka medyczna dla seniorów 

Medycyna geriatryczna odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej osób starszych. Dzięki skutecznemu leczeniu tzw. chorób wieku podeszłego seniorzy mają szansę przeżyć jesień życia w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Ważne więc, aby taka osoba poszukała empatycznego i kompetentnego lekarza, który ma wiedzę na temat postępowania z pacjentami w wieku podeszłym. Jeżeli finanse na to pozwalają, dobrym pomysłem jest też wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Kolejki do lekarzy na NFZ bywają długie, a w starszym wieku czas ma szczególne znaczenie.

Profilaktyka zdrowotna osób starszych-jak zadbać o zdrowie seniora-lekin.pl

Ogromną rolę odgrywają w profilaktyce osób starszych również ich opiekunowie. Warto, aby osoby bliskie zaangażowały się w ochronę zdrowia seniorów. Mogą to zrobić np. poprzez pomoc w skorzystaniu z komputera w celu zamówienia w serwisie online recepty na stale przyjmowane leki. Pamiętajmy, że zdrowie osób starszych wpływa na stan całego społeczeństwa, dlatego warto, abyśmy wszyscy pomagali je chronić. 

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *