Leki na receptę

Recepta online – jak ją zrealizować?

Recepta online – jak ją zrealizować?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu będzie musiała przyjąć lek dostępny wyłącznie na receptę. Jeśli jednak ostatnia taka sytuacja miała miejsce kilka lat temu, być może zaskoczeniem będzie wycofanie z obiegu tradycyjnych recept papierowych. Została Ci wystawiona Twoja pierwsza recepta online, a Ty nie wiesz, co powinieneś dalej zrobić? Wszystko Ci wytłumaczymy!

Recepta już nie na druczku

Wciąż jeszcze pamiętamy czasy, gdy recepta była dokumentem papierowym. Najpierw wypisywano ją ręcznie, potem wraz z postępem technologii zaczęto stosować wydruki komputerowe. 8 stycznia 2020 roku nastała jednak prawdziwa rewolucja. Tego dnia całkowicie wycofano papierowe recepty. Zastąpiono je e-receptą, czyli elektronicznym dokumentem spełniającym dokładnie te same funkcje, co “zwykła” recepta. E-recepty zwane też receptami online miały za zadanie ułatwić życie pacjentom i tak właśnie się stało. Nie muszą się oni już obawiać o zgubienie dokumentu, gdyż zawsze znajdą jego zapis na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. W niepamięć odeszły też inne problemy, takie jak niewyraźne pismo lekarza czy pomyłki w danych osobowych.

Kto wystawia recepty online?

Recepta elektroniczna ma taką samą moc jak dokument papierowy. Pozwala wykupić leki, których nie można dostać inaczej niż z wskazania lekarza. Kompetencje do jej wystawiania mają więc dokładnie ci sami specjaliści, co w przypadku recept w starej formie. Są to więc lekarze oraz stomatolodzy. Co ważne, lekarz dowolnej specjalizacji ma prawo przepisać dowolny lek, nie powinna więc nikogo dziwić recepta na tabletki antykoncepcyjne wystawiona przez internistę. Recepta elektroniczna jest o tyle wygodna, że można wystawić ją też na odległość, np. podczas teleporady lub po wypełnieniu formularza konsultacyjnego.

Jak i gdzie wykupię swoje leki?

Zasada działania recepty online jest wbrew pozorom bardzo prosta. Gdy zostanie Ci ona wystawiona, otrzymasz SMS lub e-mail z czterocyfrowym kodem. To właśnie ten kod będziesz musiał podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL. To wszystko! Te dwie informacje wystarczą, by wykupić dowolne przepisane w ten sposób leki.

Recepta online-jak ją zrealizować-lekin.pl

Jeśli posiadasz zainstalowaną na telefonie aplikację mObywatel, możesz też pokazać do zeskanowania kod QR. Farmaceuta nie może odmówić realizacji recepty innego powodu niż brak preparatu na stanie. Wraz z wprowadzeniem e-recepty wprowadzono też obowiązek ich realizacji w każdej aptece w Polsce. Leki może też odebrać za Ciebie inna osoba, np. ktoś bliski, jeśli tylko udostępnisz mu swój kod oraz PESEL. Jak widać, e-recepta to nic skomplikowanego, a posługiwanie się nią jest szybkie i wygodne!

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *