Medycyna

Zaburzenia lękowe – przyczyny i leczenie

Zaburzenia lękowe – przyczyny i leczenie

Każdy z nas doświadcza w życiu różnych emocji. Jednymi z nich są lęk i strach. O ile strach jest czymś uzasadnionym i stanowi odpowiedź na realne zagrożenie, o tyle lęk to irracjonalna obawa, niemająca podłoża w rzeczywistości. Gdy zaczyna wymykać się spod kontroli, możemy zachorować na zaburzenia lękowe. Czym dokładnie one są i jak można z nimi walczyć? Sprawdź!

Zaburzenia lękowe – czym są, jak się objawiają?

Lękiem nazywamy jeden ze stanów psychicznych człowieka. Towarzyszą mu uczucia niepokoju, zagrożenia czy bezradności. Oprócz zmian w nastroju możemy również doświadczać objawów somatycznych. Są to m.in. pocenie, kłopoty z prawidłowym oddechem czy tzw. motyle w brzuchu. Uczucia lęku doznaje w życiu każdy człowiek. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy utrzymuje się ono wyjątkową długo i staje się na tyle intensywne, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe (dawniej zwane nerwicowymi, obecnie jednak odchodzi się od tej nazwy ze względu na towarzyszącą jej stygmatyzację) niemal stale odczuwa ogromne cierpienie.

Zaburzenia lękowe-przyczyny i leczenie-lekin.pl

Skąd się biorą zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to jedne z najczęściej występujących w społeczeństwie zaburzeń psychicznych. Cierpieć na nie może nawet 20% populacji. Najczęściej dotykają one osób stosunkowo młodych, bo między 24. a 44. rokiem życia. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Wskazanie jednak jednej konkretnej przyczyny zaburzeń lękowych jest trudne. Predyspozycje mogą wynikać z czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Stresujące wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby, zdecydowanie zwiększają ryzyko zachorowania na zaburzenia lękowe. Podobnie sytuacja wygląda przy nadużywaniu substancji psychoaktywnych. Zaburzenia lękowe towarzyszą też czasem niektórym innym stanom chorobowym. Wymienić wśród nich można np. cukrzycę, zaburzenia funkcjonowania tarczycy czy chorobę Alzheimera. Przyczyn jak widać może być wiele, jednak jedno jest pewne – zaburzenia lękowe to wyjątkowo obniżająca komfort życia przypadłość.

Zaburzenia lękowe-przyczyny i leczenie-lekin.pl

Terapia zaburzeń lękowych

Z zaburzeniami lękowymi można próbować sobie poradzić, m.in. stosując techniki relaksacyjne. Na dłuższą metę skuteczne jednak okazuje się jedynie profesjonalnie przeprowadzone leczenie. Stosowane metody to głównie terapia poznawczo-behawioralna oraz farmakoterapia. Warto więc rozpocząć swoją drogę do zdrowia od konsultacji online lub wizyty u psychologa. Z pewnością będzie on w stanie pomóc pacjentowi zmagającemu się z zaburzeniami lękowymi w doborze ścieżek terapii, a w dalszej perspektywie w pokonaniu choroby i powrocie do normalnego funkcjonowania.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *