Medycyna

Lekarskie konsultacje telefoniczne – dla kogo?

Lekarskie konsultacje telefoniczne – dla kogo?

Telemedycyna nie jest niczym nowym. W wielu krajach traktuje się ją jako coś oczywistego. W Polsce wciąż jednak raczkuje, a coś więcej wokół tematu zaczęło dziać się dopiero za sprawą pandemii. Na czym tak naprawdę polegają lekarskie konsultacje telefoniczne? Kto może z nich skorzystać i czy warto zaufać takiej formie leczenia? Zapoznaj się z artykułem i pozbądź nurtujących wątpliwości.

Leczenie przez telefon? Na czym tak naprawdę polega teleporada

Konsultacja telefoniczna, zwana też teleporadą, to po prostu rozmowa przez telefon z lekarzem na temat problemów zdrowotnych pacjenta. Podczas takiej niestandardowej konsultacji pacjent może opisać lekarzowi dolegliwości, a ten na ich podstawie postawić diagnozę oraz dobrać leczenie. W czasie rozmowy lekarze mają też możliwość wystawiania e-skierowań, e-zwolnień oraz e-recept. Oczywiście nie wszystkie przypadki mogą być konsultowane w ten sposób. Bardziej zaawansowane choroby wymagają spotkania się twarzą w twarz, jak również pogłębionej diagnostyki (zlecenie badań może jednak odbyć się na odległość). W wielu przypadkach jednak objawy są swoiste dla danej choroby i sam wywiad lekarski wystarczy, by dokonać trafnego rozpoznania. Doświadczony specjalista nigdy nie będzie ryzykował zdrowiem pacjenta i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości z pewnością poinformuje go o konieczności osobistego stawienia się w gabinecie.

Lekarskie konsultacje telefoniczne - dla kogo? - lekin.pl

Lekarskie konsultacje telefoniczne – kiedy to dobre rozwiązanie?

Lekarskie konsultacje telefoniczne lub też konsultacje online (np. mailowe lub na czacie) są w wielu sytuacjach naprawdę dobrym rozwiązaniem. Sprawdziły się m.in. w czasie pandemii, gdy wizyta w przychodni wiązała się ze zbyt dużym ryzykiem złapania wirusa. Z tej opcji chętnie korzystają jednak do dziś pacjenci, dla których wybranie się do gabinetu wiąże się z ryzykiem zdrowotnym lub sporymi niedogodnościami logistycznymi. Są to m.in. osoby z obniżoną odpornością, pacjenci z niepełnosprawnościami, rodziny z małymi dziećmi, ludzie starsi czy też mieszkańcy małych miejscowości. Dzięki upowszechnianiu telemedycyny nie trzeba również tracić czasu na dojazd lub czekanie w kolejce pod gabinetem, gdy chodzi tylko o przedłużenie recepty na tabletki antykoncepcyjne lub leki przyjmowane przewlekle.

Lekarskie konsultacje telefoniczne - dla kogo? - lekin.pl

Umów się na konsultację i poznaj nowoczesne oblicze medycyny!

Lekarskie konsultacje telefoniczne to usługa dostępna w coraz większej ilości przychodni. Z telemedycyny korzystają zarówno placówki prywatne, jak i współpracujące z NFZ. Niektóre przychodnie działają też wyłącznie w takiej formie. dzięki czemu w szybki sposób nie tylko umówisz się na rozmowę z lekarzem, ale również zamówisz receptę online na wybrane preparaty medyczne. Telefoniczne konsultacje to dobrodziejstwo, z którego możemy korzystać w obecnych czasach za sprawą rozwoju medycyny oraz postępu technologicznego. Nie warto więc się ich obawiać, ale należy w mądry sposób nauczyć się z nich korzystać.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *