Zdrowie

Alergia na pyłki – jak sobie z nią poradzić?

Alergia na pyłki – jak sobie z nią poradzić?

Nadejście wiosny przez większość z nas witane jest radośnie. Nie każdy jednak cieszy się oraz korzysta w pełni z cieplejszych i coraz dłuższych dni. Osoby cierpiące na alergię wziewną kojarzą tę porę roku przede wszystkim z dokuczliwymi objawami. Istnieją jednak sposoby, by sobie z nimi poradzić! Sprawdź nasze niezawodne rady dla alergików.

Dlaczego pyłki uczulają?

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Błędnie rozpoznaje on dany czynnik (alergen) jako coś potencjalnie szkodliwego i zaczyna produkować przeciwciała IgE. Co ważne, alergeny nie są tak naprawdę szkodliwe i dla większości ludzi kontakt z nimi jest zupełnie obojętny. U alergika natomiast wywołuje nieprzyjemne, a czasem groźne dla zdrowia i życia dolegliwości. Nie inaczej jest z pyłkami roślin, które u pewnej części populacji będą wyzwalać reakcję immunologiczną. Do zwiększenia ryzyka takiego stanu rzeczy przyczyniają się najczęściej czynniki genetyczne (występowanie uczuleń w rodzinie) lub środowiskowe (zamieszkiwanie na terenach silnie uprzemysłowionych). Należy też pamiętać, że w ciągu roku pyli wiele kwiatów, drzew i traw, a każdego może uczulać inna konkretna roślina.

Alergia na pyłki - jak sobie z nią poradzić-lekin.pl

Czy alergia to choroba uleczalna?

Alergia może rozwinąć się już w dzieciństwie, ale nie jest to regułą. Tak naprawdę na tę przypadłość zaczynają chorować ludzie w każdym wieku. Zazwyczaj gdy już zachorują, borykają się z problemem do końca życia. Dostępne leki nie są w stanie zupełnie wyleczyć alergii na pyłki, a jedynie zmniejszyć występowanie dokuczliwych objawów. Można jednak poddać się również procedurze odczulania. Polega ona na podawaniu choremu w odstępach czasowych niewielkich dawek alergenu, tak, aby organizm się z nim oswoił. Choć kuracja taka trwa długo, bo od 3 do nawet 5 lat, to jednak w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta.

Alergia na pyłki - jak sobie z nią poradzić-lekin.pl

Jak radzić sobie z alergią?

Nie każdy jednak ma możliwość poddać się terapii odczulającej. W takim wypadku musi nauczyć się radzić sobie z alergią na pyłki w inny sposób. Najskuteczniejsza metoda to oczywiście unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku uczulenia na pyłki może być to jednak niezwykle trudne, dlatego poleca się chociaż zmniejszyć ekspozycję na alergen. Nie zaleca się więc wychodzenia z domu rano, wieczorem i po deszczu, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Warto też sięgać po powszechnie dostępne leki antyhistaminowe. Niektóre można kupić bez recepty, inne dostępne są wyłącznie z zalecenia lekarza. Receptę na leki przeciw alergii można jednak łatwo zamówić w przychodniach online, w których lekarze wystawiają recepty elektroniczne. Stosowane zgodnie z zaleceniami leki szybko zwalczają takie obawy, jak katar, łzawienie oczu czy kichanie i pozwalają na nowo cieszyć się wiosenną aurą.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *