Medycyna

Internista – czym się zajmuje?

Internista – czym się zajmuje?

Internista to zwykle pierwszy lekarz, do jakiego trafiamy. Jest to jedna ze specjalizacji, którą praktykują tzw. lekarze pierwszego kontaktu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak rozległa jest to w istocie specjalizacja i czym dokładnie zajmują się jej przedstawiciele. W tym artykule wszystko wyjaśniamy!

Jakie choroby leczy internista?

Internista to specjalista chorób wewnętrznych. Co do zasady powinien więc zajmować się leczeniem wszelkich dolegliwości, jakie dotykają układów wewnętrznych w organizmie człowieka. Będą to zarówno popularne infekcje, jak i choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Internista musi więc posiadać naprawdę rozległą wiedzę z zakresu fizjologii człowieka. Jeśli jednak lekarz ten oceni, że przypadek danego pacjenta nadaje się do leczenia specjalistycznego, powinien go skierować do konkretnej poradni.

Internista - czym się zajmuje? - lekin.pl

Internista a lekarz rodzinny

Interniści bywają często myleni z lekarzami rodzinnymi. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy oni należą do tzw. lekarzy pierwszego kontaktu i pracują w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Warto jednak mieć świadomość, że interna i medycyna rodzinna to dwie odrębne specjalizacje. Internista zajmuje się bowiem wyłącznie diagnozowaniem i leczeniem osób dorosłych. Lekarz rodzinny przyjmuje również młodszych pacjentów.

Internista - czym się zajmuje-lekin.pl

Jakie uprawnienia ma internista?

Do lekarza internisty można udać się w każdej sytuacji pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Udzieli on porady medycznej oraz zdiagnozuje źródło problemu, a w razie potrzeby również zleci stosowne badania. Internista może też wystawiać recepty online, i to zarówno podczas wizyt stacjonarnych, jak i na odległość. W wachlarzu uprawnień internisty nie brakuje równie oczywiście możliwości wystawiania skierowań czy też zwolnień lekarskich. Jego kompetencje są więc bardzo szerokie. W razie potrzeby internista może też skonsultować się z innym specjalistą.

Internista - czym się zajmuje-lekin.pl

Gdzie pracują interniści?

Internistę możemy najczęściej spotkać w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli rejonowych przychodniach. Pełni tam rolę właśnie lekarza pierwszego kontaktu. Nie jest to jednak jedyne miejsce pracy, jakie ma do wyboru wykwalifikowany specjalista z zakresu chorób wewnętrznych. Może pracować z pacjentami również w prywatnej klinice, szpitalu, na pogotowiu i przychodni online. Niektórzy interniści decydują się też na założenie prywatnego gabinetu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, w jakim miejscu pracuje lekarz, do którego się wybierzemy. Najważniejsze, aby była to osoba empatyczna, wykwalifikowana i kompetentna.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *