Zdrowie

Przeziębienie – jak je wyleczyć?

Przeziębienie – jak je wyleczyć?

Nadejście jesieni oznacza również początek sezonu na infekcje wirusowe. Przeziębienie to jedna z nich. Choć jest stosunkowo łagodne, potrafi mocno uprzykrzyć życie i popsuć wiele ważnych planów. Jak szybko odzyskać formę, gdy już nas dopadnie? Poznaj nasze sposoby na walkę z przeziębieniem.

Przeziębienie – przyczyny i objawy

Nazwa “przeziębienie” bywa nieco myląca. Wyziębienie organizmu jest bowiem tylko pośrednią przyczyną rozwinięcia się tej przypadłości. Tak naprawdę za powstanie infekcji odpowiadają wirusy. Najpopularniejsze z nich to koronawirusy, adenowirusy czy też wirus RSV. Dokładna ich liczba nie jest znana, szacuje się, że może istnieć ich nawet około 200. Dlaczego więc czujemy się źle zwykle wtedy, gdy ubierzemy się zbyt lekko i zmarzniemy? Dzieje się tak, ponieważ mamy wtedy obniżoną odporność i wirusy mogą skuteczniej namnażać się w naszym organizmie. Przenoszą się jednak przede wszystkim drogą kropelkową, a więc podczas kontaktu z osobą zakażoną lub przez dotykanie tych samych powierzchni.

Przeziębienie - jak je wyleczyć?-lekin.pl

Objawy przeziębienia przypominają symptomy grypy. Występują jednak w mniejszym nasileniu. Zaliczyć do nich można ból głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz ogólne osłabienie. Może wystąpić również gorączka, jednak znacznie częściej mamy do czynienia jedynie ze stanem podgorączkowym.

Jak zwalczyć pierwsze symptomy? Domowe sposoby na przeziębienie

W przypadku łagodnego przeziębienia leczenie farmakologiczne może nie być konieczne. Domowe sposoby bywają równie skuteczne w zwalczaniu objawów. Zasada ta działa tym bardziej na wczesnym etapie infekcji. Gdy tylko poczujemy, że “coś nas bierze”, powinniśmy wziąć ciepłą kąpiel, położyć się do łóżka, a także wypić herbatę z miodem lub sokiem malinowym. Inne naturalne składniki, które dobrze sobie radzą w walce z infekcjami to aronia, imbir, cytryna i czosnek. Znanym babcinym sposobem na przeziębienie jest też ugotowanie i zjedzenie ciepłego bulionu. Rosół rozgrzewa, a unosząca się gorąca para odtyka nos i zatoki. W celu oczyszczenia dróg oddechowych wykonać można również inhalację z użyciem olejku do aromaterapii, a gardło przepłukać solą lub naparem z szałwii.

Leczenie przeziębienia u lekarza

W przypadku gdy domowe metody nie przynoszą ulgi, można zasięgnąć porady lekarza. Właściwy będzie tu lekarz rodzinny lub internista. Nie trzeba w tym celu udawać się do przychodni. Równie skuteczna będzie e-wizyta (teleporada). Lekarz może wystawić również zwolnienie z pracy, a także receptę online na potrzebne leki.

Przeziębienie - jak je wyleczyć?-lekin.pl

Sporo preparatów na przeziębienie da się również kupić bez recepty. Najpopularniejsze to te oparte na paracetamolu, ibuprofenie oraz pseudoefedrynie. Kontakt z lekarzem powinniśmy podjąć również w przypadku, gdy infekcja nie mija po 7 dniach. Może to bowiem oznaczać, że dopadło nas wcale nie niewinne przeziębienie, a grypa lub zapalenie płuc.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *