Zdrowie

Alergia – czym jest i jak ją leczyć?

Alergia – czym jest i jak ją leczyć?

O zwiększonej zapadalności na alergię słyszy się coraz więcej. Jest to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Pesymistyczne scenariusze badaczy zakładają, że w przyszłości przypadłość ta może dotknąć nawet 100% populacji. Warto więc zdobyć wiedzę, czym dokładnie jest alergia, by jak najskuteczniej leczyć jej ewentualne objawy.

Alergia – mechanizm powstawania

Termin “alergia” pochodzi od dwóch greckich wyrazów – “allos” oznaczającego inny i “ergos” oznaczającego reakcję. Tę przypadłość możemy więc opisać jako odmienną, nietypową, patologiczną reakcję organizmu na jakąś substancję. Co istotne, substancja ta, czyli alergen, nie jest w istocie groźna. U zdrowej osoby byłby to czynnik zupełnie obojętny. U chorych dzieje się inaczej za sprawą układu odpornościowego, który przy kontakcie z alergenem wytwarza przeciwciała. Przyczyny alergii to najczęściej obciążenia genetyczne, choć mogą to być również czynniki środowiskowe. 

Alergia-czym jest i jak ją leczyć-lekin.pl

Rodzaje alergii

Alergia może dawać różnorakie objawy. Czasem są to symptomy ze strony układu oddechowego, innym razem pokarmowego. Mówimy więc o kilku głównych typach uczuleń:

  • Alergia wziewna – alergen dostaje się do organizmu wraz ze wdychanym powietrzem, a objawy dotyczą głównie układu oddechowego (katar, kaszel). Najpopularniejsze alergeny w tej grupie to pyłki traw, roztocza, sierść zwierząt.
  • Alergia pokarmowa – w tym przypadku to spożycie jakiegoś pokarmu wywołuje niepożądane objawy. Uczulają m.in. mleko, jaja, soja, czekolada. Ich zjedzenie skutkuje wymiotami, bólami brzucha lub biegunką, a także objawami skórnymi (wysypką).
  • Alergia kontaktowa – to kontakt poprzez dotknięcie substancji sprawia, że następuje niepożądana reakcja. W ten sposób uczula m.in. lateks, nikiel czy niektóre składniki kosmetyków. Objawy w tym przypadku to przede wszystkim wysypka i zaczerwienienie skóry.
Alergia-czym jest i jak ją leczyć-lekin.pl

Jak diagnozuje się uczulenie?

Wiele osób podejrzewa u siebie alergie, jednak nie podejmuje się dalszej diagnostyki. Jest to błąd, ponieważ nieleczona lub źle leczona alergia prowadzi do rozwinięcia się groźnych powikłań, takich jak astma i atopowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia objawów alergii warto więc zasięgnąć porady lekarza alergologa. Nie tylko przeprowadzi on wywiad, ale też wykona lub zleci odpowiednie testy. Tylko one są w stanie w potwierdzić lub wykluczyć występowanie alergii. Pozwalają też zidentyfikować czynnik będący alergenem.

Alergia-czym jest i jak ją leczyć-lekin.pl

Alergia – sposoby leczenia 

Alergia jest niestety chorobą przewlekłą. Istnieją jednak sposoby na polepszenie komfortu życia pacjenta. Są to przede wszystkim leki (m.in. z grupy przeciwhistaminowych), które zmniejszają dokuczliwe objawy. Po przepisaniu ich przez lekarza można potem przedłużać receptę online w celu zakupu następnego opakowania. Współczesna medycyna pozwala też wykonać odczulanie. Terapia ta obejmuje serię zabiegów, podczas których pod skórę podaję się niewielkie ilości alergenów. Choć całość leczenia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, warto przez nie przejść, aby organizm nauczył się tolerować dotychczas zwalczaną substancję.

Share this post

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *